כיתת כוננות

כיתת כוננות הן הצוותים היעודיים שמשמשים עמוד תווך לשמירה על ביטחון אזרחי מדינת ישראל. לצוותים אלו מספקים את הציוד הטוב ביותר, בשילוב עם כלים רבים במטרה לתמוך במערכת הבטחונית במדינתו. במאמר זה נציג את כל שיש לדעת על כיתות הכוננות.

 

מהי כיתת כוננות

כיתות הכוננות הם חלק מהתשתיות המרכזיות לביטחון האזרחי בישראל המספקים מענה מהיר ויעיל לאירועי חירום בשטח. הצוותים חשובים ביותר למערכת ההגנה הקהילתית ומסייעים לשמור על הציבור האזרחי במצבי סיכון לאוכלוסיה קטנה וגדולה.

.כיתת הכוננות מתפקידה לסייע למערכות הבטחון ולטפל באירועי חירום ולסייע לאוכלוסייה בזמן אמת. הצוותים מאומנים ומצויידים בציוד לטיפול במגוון אירועי חירום כגון פיצוץ, תאונות דרכים, פיגועי טרור, שיטפונות ועוד

בנוסף לכך, כוחות חירום נוספים מקיימים תכניות הכשרה ואימונים עבור האוכלוסייה המקומית על מנת להעלות את הרמה של הכנות והיכולת לטפל באירועי חירום. זאת על מנת להפחית את הסיכונים ולסייע לאוכלוסייה לזהות ולהתמודד בצורה היעילה ביותר עם אירועי חירום.

כיתת הכוננות מהווה חלק חשוב במערכת ההגנה של ישראל ואלו מסייעים להבטיח את בטיחות האוכלוסייה והציבור האזרחי במצבי סיכון וחירום.

כיתת כוננות ראשית

כיצד כיתת כוננות פועלת

כיתות הכוננות מורכבות מכח מצומצם של חיילי צה"ל הנבחרים, במרבית המקרים, על בסיס תורנות. חיילים אלו מתורגלים לפעול במצבי חירום ולתת מענה לצרכים אזרחיים ביטחוניים, כאשר עולה הצורך. כיתות אלו מצויידות על ידי צה"ל בכלים רבים ואיכותיים, במטרה לתת את המענה הטוב ביותר בכל עת צרה ובכל סיטואציה בה נדרשת התערבות חיצונית בכדי לתרום לביטחון האזרחים.

 

תפקידיה השונים של כיתת הכוננות

ראשית, כיתות הכוננות מתורגלות ומיועדות בכדי לתת מהנה מהיר ויעיל לאירועי חירום בשטח, בזמן אמת. בנוסף, צוותים אלו מבצעים הכשרות ואימונים לאוכלוסייה המקומית באיזור בו הם מתפקדים, במטרה להכשירם ולהכינם להתמודדות עם מצבי חירום, ובמטרה לשפר וליעל את פעילות בשטח, בעת אירועים קריטיים, בזמן אמת.

 

באילו אירועים כיתת כוננות פועלת

כיתות כוננות פועלות במגוון רחב של אירועים שונים – החל ממצבים בטוחיים ועד למצבי חירום בהם קיימת סכנה ממשית לאזרחים. להלן ארבע דוגמאות לאירועים השונים בהם תופעל כיתת הכוננות, במטרה לתת את המענה המהיר, היעיל והטוב ביותר לסיטואציה, ובכדי לסייע לכוחות הביטחון הפועלים בה:

 

  1. תאונות דרכים

כאשר תאונות דרכים בעלות סיכום ממשי לאזרחים המעורבים בהן מתקיימות, מוקפצות כיתות הכוננות הרלוונטיות לאיזור בו התקיימה תאונת הדרכים למקום. היות וצוותי כיתות הכוננות מתורגלים לטיפול במצבים רפואיים, להתמודדות עם מצבי לחץ ולמתן מענה מיידי ואופטימלי לסיטואציות מסוג זה – הן מהוות עמוד תווך לאזרחי ישראל, הנותן מענה איכותי ואמין בעת מתן סיוע לאירועי תאונות דרכים.

 

  1. פיגועי טרור

במציאות המסובכת בה אנו חיים כיום, סיטואציות בהן נדרש סיוע מיידי לפיגועי טרור נהיו שכיחות ולא זרות לנוף המדינה הישראלית. בעת מצב חירום הנובע מפיגוע טרור, יש צורך במתן מענה מיידי בעל רבדים רבים. כיתות הכוננות, המתורגלות להתמודדות עם מצבי חירום בטחוניים אלו, מסייעות במתן מענה רפואי, בהרגעת ובהסדרת השקט באיזור הפיגוע ואף בסיכול המחבלים לפי מידת הצורך.

 

  1. שיטפונות

כיתות הכוננות הפועלות בדרום, במיוחד בתקופת החורף ההפכפכה, מסייעים להתמודד עם סיטואציות רבות של שיטפונות. שיטפון פתע הינו תופעת טבע, בה כמות מים גדולה – השוות ערך לנהר זורם במלוא עוצמתו – מגיעה בין רגע לאיזור מסויים ושוטפת איתה את כל שבדרכה. היות והעוצמה של זרימת המים עצומה, והיות וקשה לחזות סיטואציות מסוג זה, התמיכה שנדרשת בכדי לטפל באירועי חירום אזרחיים אלו הינה לא פחות ממושלמת. כיתות הכוננות מסייעות לכוחות הביטחון בכדי לפנות, לחלץ ולמדר אזרחים שנקלעים לסכנה בעקבות שיטפון.

 

  1. אירועים אזרחיים אחרים

מפעם לפעם, אזרחים נקלעים לאירועים ללא רקע בטחוני בהפתעה. אירועים אלו יכולים לכלול פיצוצים, תקלות במפעלים, סכנה הנובעת מבעיות תשתית ועוד. בעת אירועים אלו, נדרש מענה זריז ומדוייק בכדי להרגיע ולהתמודד עם הסיטואציה. כיתות הכוננות נותנות מענה זה, תוך הרגעת האזרחים המעורבים בה, מידור אזרחים נוספים מכניסה לאיזור המאיים, סיוע לכוחות הביטחון ועוד.

 

ציוד שמסופק לרוב לחברי כיתת הכוננות

היות וכיתות הכוננות מהוות עמוד תווך למערכת הביטחונית במדינת ישראל, ולביטחון ושלום אזרחי המדינה, צוותים אלו מקבלים את הציוד החדשני, האיכותי והפרקטי ביותר שלמדינה יש להציע. בכדי להתמודד עם תחומי האחריות השונים שמוטלים על גבי כיתות הכוננות, חבריה מרבים לקבל ציוד כגון:

  • נשקים: כיתות הכוננות מקבלות נשק חם בכדי להתמודד עם סיטואציות בטחוניות הדורשות מתן גב קונקרטי במהלך אירועים המסכנים חיים (פיגועים, ניסיונות פגיעה וכד').
  • מכשירי קשר: בכדי להקנות את לחברי כיתות הכוננות את האופציה לתקשר בצורה ברורה ונגישה בכל מצב הדורש זאת, מסופק להם ציוד קשר איכותי ופרקטי.
  • אפליקציית ניהול כוח: בכדי לשמור על תיאום מלא בין חברי כיתת הכוננות, האזרחים באיזורם והגופים השונים איתם ישתפו פעולה, ובכדי ליעל ולקשר את פעילותם בזמן אמת, מסופקת לצוותי כיתות הכוננות אפליקציית ניהול כוח מעשית וייעודית.
  • אפודים: במהלך אירועים בטחוניים המסכנים את ביטחון חברי כיתות הכוננות, השימוש באפודים יכול להכתיב מצב של חיים או מוות – לכן מסופקים להם אפודים פרקטיים, שימושיים וחסינים לכדורים.
  • לבוש יעוד: לאור המצבים הרבים, השונים והמאתגרים שחברי כיתות הכוננות יתמודדו איתם, מסופק להם לבוש ייעודי לשלל סיטואציות – ביגוד טרמיות, נעליים מתאימות, מעילים איכותיים ועוד.
  • פנסים: בכדי לאפשר פעילות גם בלילה, מסופקים לחברי כיתות הכוננות פנסים איכותיים ואפקטיביים לשימוש בסיטואציות בהן האור הטבעי לא מספק, ונדרשת תאורה חיצונית מספקת.

כיתת כוננות

לסיכום

במאמר זה הצגנו מהן כיתות כוננות, מהי פעילותן, מהן הציוד והסיוע שהן מקבלות, וכיצד הן תומכות בשמירה על ביטחון אזרחי מדינת ישראל. כיתות הכוננות משתמשות בשלל המשאבים הפתוחים בפניהין, בשילוב עם כוח האדם האיכותי שמפעיל אותן, בכדי לתת את המענה הטוב ביותר לאזרחים הדורשים את עזרתן.
רוצים לנסות אפליקציה לכיתות כוננות ?  הירשמו כאן 

 

קבוצה של אנשים המתאמנים לרגעי חירום ומוכנים לכך בכל עת. מטרת כיתת הכוננות הינה לשמור על בטיחות האזרחים בישראל בכל רגע נתון.

כיתת הכוננות מופעלות במצבי חירום שונים: פיצוץ גדול, תאונות מסיביות, פעילות פח"ע ועוד.

מענה מהיר בשטח בזמן אמת לאירועים לא שגרתיים, כיתת הכוננות צריכה להיות מוכנה בכל שעה ביום לפעילות.

קשר, אפוד מגן, אקדחים ונשקים, נעלים ומדים. לעיתים יש צורך בלבוש מיוחד בהתאם למצב האירוע.

דילוג לתוכן